Etkili Manzara Fotoğrafları Çekmek.

12 Mayıs 2019

Şehir, Doğa, kırsal manzara çekimleri, fotoğrafçılığın en önemli alanlarındandır.

Peki güzel ve etkileyici fotoğraflar için nelere dikkat etmeliyiz. Sizler için aşağıda özetlemeye çalışacağım.

IŞIK

Manzara fotoğrafında en önemli unsur ışıktır. Bu nedenle de doğru zamanda doğru yerde olmak son derece önemlidir.  Çekim yaptığımız mevsim, güneşin doğuş ve batış saatleri, düşen ışığın yansıması fotoğrafta farklı bir etki yapacaktır. Fotoğraflarımızı etkileyen keskin güneş ışınlarının en yumaşak ve etkisiz olduğu zaman bu saatlerdir. Bu saatlere Altın saatlerde diyoruz. Doğru zamanda, dediğimiz de  doğru saat olduğu gibi doğru mevsimde  doğru yerde olmamız demektir. Kar manzarası olan yere kışın gitmek, baharda karların eridiği dönemde şelale fotoğrafı çekmek, sonbahar da renk cümbüşünün yaşandığı yedigöllerde fotoğraf çekmek  gibi..

NET ALAN

Manzara fotoğrafında her noktanın net olmasını amaçladığımız için DİYAFRAM kısık olmalıdır. Keskinlik için F8 -13 aralığında idealdir. En iyi alan derinliği için netleme mesafesi, hiperfokal mesafeye dikkat edilmelidir.

ISO KULLANIMI

Film zamanı manzara ve doğa fotoğraflarında 50 ASA Velvia film kullanırdık. Manzara fotoğraflarında ISO ne kadar düşük olursa o kadar keskin iyi sonuç alırız. ISO 50-200 arası en iyi sonucu verir. Bu nedenle manzara fotoğrafı tripotsuz çekilmez. Çünkü kısık diyafram ve düşük iso, perde süresini uzatır ve en ufak titreşim netliği, keskinliği etkiler.

OBJEKTİF

Manzara fotoğraflarında, uygun lens kullanımı önemlidir.  Genelde geniş açı ve detaylar için tele objektif kullanılır. Lensin cam kalitesi keskinliği etkiler. Daha keskin görüntüler için prime denilen sabit lensler tercih edilebilir.

FİLTRE KULLANIMI

Manzara fotoğrafçılığı için olmazsa olmaz ekipmanlar filtrelerdir. Kara ve gökyüzü arasındaki pozlama farkını dengelemek ve daha doygun renkler elde etmek için filtre kullanmamız gerekecektir.

UV-Ultra Viole, Polarize ve ND (neutral density) filtreler manzara çekimlerinde en çok kullanılanlarıdır.

UV filtre ultra viole ışınları filtrelemek için kullanılır. Özellikle karlı ve yüksek alanlarda UV fazladır ve fotoğrafta hafif bir mavilik oluşur.

POLarize filtre, renk doygunluğu canlılığı için ve yansımaları kontrol etmek için kullanılır.

ND filtre ışığı azaltmak, sarımsı sıcak bir efekt oluşturmak ve uzun pozlama yapmak için kullanılır. Filtrenin stop değeri, istediğiniz etkiye göre 1-10 stop arası değişir. Işığı hafif azaltmak için 3-4 stop, uzun pozlama deneysel çalışmalar için 8-10 stop uygun olur.